Akupunktura

Spolu s fytoterapií patří akupunktura k nejsilnějším nástrojům Tradiční čínské medicíny na ovlivnění zdraví pacienta. Za pomoci akupunkturních jehel terapeut ovlivňuje jednotlivé body na akupunkturních drahách, kterými protéká qi (vitální energie).

Jednotlivé body se dají ovlivňovat i jinými způsoby, proto do této kategorie léčby patří i ovlivňování bodů tlakem (akupresura), podtlakem (baňkování) a teplem (moxování – nahřívání moxovacím tyčinkami). Moxovací tyčinka je vyrobena z pelyňku. Moxování se hlavně využívá v terénu deficitu a chladu, protože moxovací doutník vyzařuje teplené záření, které tento terén prohřívá a doplňuje. Dá se však i s jistou mírou použít i v ostatních terénech nemocí.

Staré čínské přísloví praví:“Aby byl člověk zdraví, musí být jeho Qi v harmonii a volně proudit. To znamená, že pokud se někde v těle vyskytne nerovnováha, tělo reaguje nejdříve lehkou indispozicí (např. pocity tlaku nebo mírné bolesti v těle, změny nálady apod.) a pokud se nerovnováha Qi v lidském organismu prohlubuje, dochází k nemoci. Podle TČM jsou akupunkturní body brankami energie, které harmonizují naše tělo s okolním prostředím a vesmírem všeobecně. Akupunktura pomáhá znovunastolit harmonii v toku Qi, vyrovnat energii již při prvních potížích, zabránit rozvoji nemoci, a tím přispět ke zdraví člověka. Hlavním účelem Tradiční čínské medicíny je uzdravit tělo a obnovit rovnováhu mezi fyzickými, emočními a duševními aspekty člověka a akupunktura je jejím silným nástrojem.

Akupunktura může být používána samostatně nebo v kombinaci s bylinnou terapií. Na rozdíl od fytoterapie je potřeba u akupunktury docházet pravidelně a to v intervalech minimálně jednou za týden. Celá procedura trvá přibližně 30-60 minut, kdy terapeut ošetří jednotlivé potřebné body pomocí jehel na základě předchozí diagnostiky. Léčba akupunkturou není bolestivá, ale příjemnou bychom jí nenazvali. Množství ošetřených bodů se různí podle intenzity potíží. Samozřejmě se dnes používají jehly na jedno použití.